Co warto zmienić w tradycyjnej szkole?

Na ten temat można by pisać wiersze, eseje czy nawet powieści. Dzieła bez wątpienia byłyby pełne przejmującej treści. I wielu kontrowersyjnych opinii.

My jednak dzisiaj skupimy się jedynie na tym, co naszym zdaniem jest najważniejsze. Tak więc zacznijmy od…

 

  • System oceniania

Czym charakteryzuje się szkolny system oceniania? Bez wątpienia prostotą. Streszczając – jeśli uczeń uzyska odpowiednią ilość punktów, otrzyma właściwą ocenę. 

Choć nierzadko prostota jest kluczem do sukcesu, w tym przypadku niestety się nie sprawdza. Dlaczego? Tradycyjne stopnie służą głównie klasyfikowaniu uczniów, a nie motywowaniu. Często za klasyfikowaniem nie idzie wiedza. Bo kiedy uczeń dostanie ocenę, czy na pewno wie, co robi dobrze, a co źle? Chcielibyśmy powiedzieć, że tak, jak najbardziej… lecz niestety nie zawsze się tak dzieje. Często uczeń nie otrzymuje od nauczyciela żadnej informacji zwrotnej poza czerwoną jedynką na kartkówce.  

Uczniów to demotywuje. Kiedy widzą, że ich rówieśnicy mają lepsze oceny, zaczynają przekładać istotność cyfr nad to, co naprawdę ważne. Może to doprowadzić do sytuacji, w której uczeń zamiast dla umiejętności i samego siebie, uczy się dla ocen. 

W JDJ IOS stanowczo chcemy tego unikać. Nie dopuszczamy do sytuacji, w której nasi uczniowie uzależniają swoją przygodę od ocen. Nie doprowadzamy do skrajności, w których nie wiedzą, co robią źle, a co dobrze. 

Naszą podstawę programową oparliśmy o zdobywanie umiejętności, a nie wpisywanie się w klucz odpowiedzi. Z opinii naszych absolwentów wiemy już, że była to dobra decyzja!

 

  • Przyjemność z nauki

Wiecie, czym różni się chomik biegający w kołowrotku od ucznia biegającego od klasy do klasy? 

Jeden marzy o tym, żeby biec dalej – nawet jeśli z pozoru bez celu. Drugi zastanawia się tylko, kiedy będzie mógł wreszcie przestać biegać, chociaż ciągły bieg podobno ma go doprowadzić do olbrzymich osiągnięć. 

Tak wygląda rzeczywistość znacznej części uczniów tradycyjnych szkół. Nie czerpią radości ze zdobywania wiedzy. Ale jak może być inaczej, skoro instytucja, która powinna zachęcać ich do nauki, zachęca jedynie do wyczekiwania na dzwonek? 

JDJ IOS wychodzi naprzeciw takiemu podejściu. Skłamalibyśmy mówiąc, że każda minuta spędzona w naszej szkole dla wszystkich będzie przygodą życia. Nie dysponujemy magiczną różdżką, która odmieni pasjonatów wagarowania w pasjonatów matematyki.

Jednak nie odbieramy przyjemności z nauki tym, którzy chcą się uczyć. Nie ubieramy edukacji w nudę i szarą obowiązkowość. Pozwalamy naszym uczniom odkrywać wszelkie barwy zdobywania wiedzy, nie zapominamy, jak ważna jest ciekawość i ekscytacja. U nas nigdy nie usłyszycie zdania „bawić nauką to możecie się w domu, tutaj jest miejsce jedynie na ciężką pracę!”. 

Wiemy, kiedy należy pracować ciężko. Wiemy, kiedy warto się śmiać. I gwarantujemy, że nauka może być dobrą zabawą. Zarówno dla tych, którzy jeszcze najchętniej wróciliby pobawić się w chowanego, jak i dla tych, którzy zapomnieli już prawie, czym jest zabawa. 

 

  • Strach jako metoda na budowanie autorytetu

Wrzaski, krzyki, stawianie do kąta i szantaż… To tylko kilka metod, które niestety wciąż są stosowane przez „wyjątkowych” nauczycieli. Dlaczego „wyjątkowych”? Bo wyjątkowo niekompetentnych i zwykle pozbawionych tego, co w zawodzie nauczyciela jest szczególnie ważne – empatii, zrozumienia i cierpliwości. Budują oni swój autorytet na strachu. Uważają, że jeśli uczniowie będą się ich bali, to będą darzyli ich szacunkiem. 

Na szczęście z nami nie pracują tacy nauczyciele. I nigdy nie będą pracowali. 

W JDJ IOS nie stosujemy wymienionych wyżej metod. Co więcej, mamy nadzieję, że jak najmniej uczniów się z nimi spotka. Bez względu na to, czy wybiorą naszą, czy inną szkołę.

Nie zapominajmy, że dobro naszych dzieci to dobro nas wszystkich. 

A jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko uczęszczało do szkoły, która między innymi:

– sprzeciwia się krzywdzącemu systemowi oceniania

– pozwala uczniom czerpać przyjemność z nauki 

– dba o to, żeby nauczyciele budowali swój autorytet na przyjaźni i zrozumieniu, a nie dominacji, to… 

 

…sprawdź naszą ofertę!          www.jdj-ios.com

 

Autor: Krzysztof Myśliński

Shane Hummus’ Life Hack Advice: Earn Money from the U.S., Live and Spend in Affordable Countries
Twoje opinie, z którymi się nie zgadzamy